Приятно ми е.
Наистина 🙂
Днес реших да ви отворя капака на един пчелен кошер и да ви запозная с неговите обитатели – членовете на едно от семействата медоносни пчели на GHoney.
Воден съм от желанието всички вие – случайно попаднали тук от онази статия за браунито, почитатели, фенове, топ-фенове, приятели, fall in love with /G/, да се чувствате образовани по темата “ПЧЕЛИ” и да няма шес’-пет като застанете срещу някой, който тръгне да разказва легенди от времето кога бил малък и с дядо му гледали пчели 🙂 Искам да знаете повече от всяка една “консултантка” на пчелни продукти в магазина, а защо не и на пчеларското изложение.
Съвсем избирателно решавам да разгледаме онзи синия Дадан Блат с белия борд на магазина и прелките, какво ще кажете?
/Ойййййй, кой ли си е играл така красиво да го боядиШЕеее? :P/
Малко е странно – замислям се сега …
Когато ходим някъде на гости, ние човеците в най-често случаи ще влезем през вратата. Сега, дали ще е вход, гараж, порта, или …но обикновено влизаме през вратата. Изключение правят единствено Дядо ти Коледа, който ще влезе обичайно през комина, и тук-там някой водолей, който ще измисли най-яката изненада на света, която ще се помни и разказва дълго 😀 😀 😀
Защо онзи американец Шарл Дадан и другите бащи на днешното пчеларство, не са измислили кошера, че да си влизаме нормално в него през вратата? Защо пчеларите влизаме в кошера всеки път през покрива? Махаме покрива, забиваме повдигач в подпокривното пространство, което пчелите старателно са опушили с прополис, и …тюта-пата – пращят дърво и смола, влизат вътре некви слънца, пушеци, и милите пчели се чудят какво става.
Няма да жилят лииииии …
После им трябва ден и повече да оправят положението, да възвърнат нормалния баланс вътре в семейството.
А то – Семейството – се състои от: една-единствена майка-царица,кралица… няколко стотин мъжаги, и няколко десетки хиляди пчели работнички.
Царицата майка! 🐝 🐝 🐝
Царицата на кошера! Заема винаги централно място на трапезата! Замисляли ли сте се каква роля играе тя в целия кошер, състоящ се от над 50 хиляди обитателя в даден период от годината? Вероятно да? Или ви стига просто да знаете, че е важна? Прочетете надолу …
Queen Bee е една-единствена в цялото семейство медоносни пчели, което в пика на лятото наброява 50-60 000 пчели! Всички те работят в подкрепа на нея и на нейната производителност по снасянето на яйца. Тя снася всички яйца, от които се раждат хилядите пчели в кошера, и това е нейната основна функция. Храни се с пчелно млечице и има покрай себе си цяла свита /антураж/ пчели, които се грижат за нея. Живее 2, 3, 4 години …в зависимост от много фактори.
Имайки предвид нейната централна роля и дори само нейното име, разбираемо е да мислим, че миряните приемат царицата за вземане на решения от всякакъв вид, нали? 🙂 Това, обаче изобщо не е така. Майката е звездата на кошера, заради способностите си да снася яйца, но в същото време се контролира от пчелите работнички. Най общо казано, те имат възможност да си отгледат нова царица или да убият съществуващата такава, когато си пожелаят. Майката всъщност контролира само снасянето на яйца, и това кога ще ги снася. Нищо повече и по-малко 🙂
Какво още можем да кажем за нея?
Тя е най-голямата пчела в колонията. Видно и от снимката по-горе, крилата и достигат само до половината на коремчето, докато за сравнение – на пчелата работничка стигат почти до края на тялото. Майката е дълга около 20мм. Най-важната и анатомична характеристика са може би нейните женски репродуктивни органи. Тя притежава т.нар. семеприемно мехурче, в което съхранява семенната течност, събрана при своя единствен “брачен” полет. От къде я събира ли? 🙂 Не е от цветята хахах 🙂 🙂 🙂 Да видим …
Т.нар. брачен полет представлява момента, в който майката е достатъчно укрепнала и готова за оплождане, пчелите я избутват навън, тя напуска кошера и започва да лети спираловидно и право нагоре, докато достигне височина между 20 – 30, до 35 метра, след което започва хоризонтален летеж с над 30км/час към т. нар. търтиеви сборища, които понякога се намират на разстояние над 3-4, 10, а има описани случаи и до 20 километра дори. Кръжейки в тези търтиеви сборища, търтеите отделят феромони, по който майката ги намира. Представете си търтиево сборище от между 10 до 20 000 търтея от съвсем различни семейства. Тези сборища издават силно бръмчене и са позиционирани почти винаги на едни и същи места – някъде на открито и тихо пространство, далеч от високи дървета и растителност. Казват, че това са места със специален електрически заряд, който привлича едновременно и търтеите, и майките. Ние не знаем. Но когато те се срещнааааат,
когато те се срещнат, майката бива последвана от стотици търтеи, които усещат миризмата и. Най-силния от тях я настига и я опложда. Във въздуха! След което половия му орган се откъсва и остава в майката, а той пада на земята мъртъв. За всичко това си има причина, разбира се. Органа /шлейфа/ на търтея остава в майката, защото е необходимо време, през което семенната течност да се придвижи към семеприемното мехурче. След това друг търтей достига майката и със специална четчица, намираща се близо до неговия орган, отстранява този на баджанака си /който вероятно вече е мъртъв/. Следва същата процедура, и така 7-8 и повече пъти, докато семеприемното мехурче не бъде напълнено. Последния останал полов орган в майката бива премахнат от пчелите-работнички при завръщането и в кошера.
Добреееее.
Ако по някаква причина, обаче, семеприемното мехурче не бъде напълнено, /привършат запасите храна за полет, или пък времето внезапно се промени и започне вятър, буря/ майката се завръща в кошера и в подходящо време излита на втори път, докато мехурчето бъде напълнено с 8 до 10 млн сперматозоида. Ооооо Май Гуднес!!! Майката ще съхранява и ще използва до края на живота си тези сперматозоиди, за да снася дневно до 1500-2000 оплодени яйца, от които ще се раждат женски пчели-работнички. Представяте ли си този супер специален процес???
Преди време съм се запитвал, добре де, каква е идеята на всичко това? Често майката бива изядена в полет от някой пчелояд или друга птица, защото е по-едра и отличителна. При следващ преглед ние пчеларите установяваме с голямо съжаление осиротялото семейство. И защо е нужен целия този риск? Не може ли просто да си свършат ритуала по някакъв друг уникален начин в кошера /примерно пчелите да подготвят вана с мед и пчелно млечице, където майката да влезне с няколко търтея, и …/ Всички пляскат щастливи и доволни с крилца, и толкова 🙂
Отговорът е, НЕ, не може! 🙂
Природата е помислила за всичко това!
Майката излиза и лети толкова далеч, именно, за да избегне търтеите от своето семейство! По този начин избягват близкородствено кръстосване, което пък е от съществена важност за продължаване на живота на семейството. Намирайки търтиевите сборища, майката бива оплождана от търтеи с различен генетичен потенциал, понякога и порода. В следствие на това, ние пчеларите често забелязваме в едно и също семейство различни по цвят и въобще като външен вид пчели. Изгледайте видеото …
Пчелите работнички! – малки и много работливи! 🐝 🐝 🐝
Пчелите работнички са всичките женски пчели в кошера! Е, да, с изключение на майката!
Те са онези пчели, които чуваме да жужат в градината, които се пренасят плавно от цвят на цвят и изглеждат толкова мили и сладки.
Те са всичко в кошера. Буквално подържат цялото му функциониране.
Когато са млади, работничките изхранват ларвите и бебетата пчели. Също така те поемат и работата по приемането и обработката на входящия нектар, грижат се за храненето на Queen Bee, както и за запечатването на вече готовия мед в кошера. Пчелите работнички охраняват входовете на кошера от врагове, почистват и подържат супер хигиена, а когато порастнат, те се грижат и за доставките на храна /нектар и цветен прашец/, нужни за изхранването на цялото семейство. Опасна и изморителна работа от изгрев до залез! С две думи – пчелите работнички са едновременно и оперативния мениджър, и всички служители в кошера. Живеят твърде кратко време – от порядъка на 6-7 седмици, и всеки един ден от живота им е изпълнен с работа, работа и само работа. Това е тяхната мисия. Те са момичета, които работят от първия миг на разждането си, до последната минута. Със сигурност няма да сгреша, ако кажа, че точно тези малки лейдис, които виждаме по цветята в градината и по овощните дръвчета, освен да се грижат за кошера, спомагат и за нашия свят, опрашвайки! Може би заслужават да го напиша и по-открояващо се: Пчелите работнички спомагат за нашия свят, опрашвайки повечето от културите, с които се храним! Пчелите работнички заслужават цялото уважение, на което сме способни! Пазете ги!
Търтеите! – мъжкарите в кошера 🐝 🐝 🐝
Кажете ми как е в мъжки род “пчела”? Не знаете, налииииии 🙂 хахахахах
Търтеите са мъжките пчели! И може би са леко недооценени в сравнение с майката и пчелите работнички.
Какво сте чували за търтеите? “М, ..мани го тоя …търтей …цял живот живее то парите на баща си и работа не е подхващал” 🙂
А всъщност търтеите са много, много интересни създания. И са не по-малко интересни като история, спрямо техните колежки по кошер – работничките. Интересни са от тяхното раждане, през чифтосването им, до смъртта си /като последните две често са много близки по време/.
И наистина, когато не познаваме търтея в по-тесни граници, може би е нормално да го считаме за най-неефективната и безполезна пчела в кошера. Това, че не жили, допълнително го прави обект на подигравки и неуважение. Търтеят обаче предлага нещо абсолютно важно за бъдещето на пчелите, и това е генетичното разнообразие!
Работата на търтеите е да оплодят младата майка. Това е основно изискване за всяка успешна колония. Кралицата се съвкуплява само за един кратък период от ранния си живот, в течение на един, или няколко на брой полети за оплождане. Тя ще се чифтоса с дронове от многобройни колонии, което разширява генетичния пул. Това обикновено има положителни ползи, като например по-голяма способност да се противопоставят на болести.
И, да – след това търтеите го дават айляк. Почти пълен айляк 🙂
О, да …и още нещо интересно в заключение за търтеите. Нещо, което точно в този момент на лятото предстои.
По-горе разказахме как търтеите умират при/от секс. И сигурно си мислите, че повечето умират така, в любов,… сладка смърт 🙂
Това не е така. Повечето търтеи умират през есента. Когато пашата /храната/ стане оскъдна, те се явяват в тежест – още една уста, която пчелите да изхранват, но без да допринасят с нищо за кошера. Следователно пчелите работнички ги изхвърлят навън, което води до тяхната смърт. И понеже са големи и силни, и би било трудно, пчелите работнички ги държат гладни, за да ги отслабят, след което ще ги придружат до изхода/входа на кошера и ще ги изхвърлят навън.
Търтеите умират от хипотермия или глад, след което Ежко Бежко минава и си прави гала вечеря.
После ляга да спи. 😀 😀 😀
How horrible!
Какъв авангарден финал! 😀 😀 😀
С това завършва днешната образователна статия.
Изводите, и това как точно да разкажете на децата си, оставям на вас!
Споделете статията 🙂
BEE Positive! 🙂
Leave A Comment