Повечето от събитията, които се случват в пчелния кошер, са скрити от погледа ни. Едно обаче е сигурно: Те оформят чудотворния живот на нашите малки жужащи приятели – медоносните пчели, и чрез чудото на цялата колония ни разкриват една очарователна страна на природата.
Здравейте, приятели!
Десетки хиляди пчели си сътрудничат за растежа и оцеляването на пчелното семейство. Те имат забележителна устойчивост във времето, и още повече днес, когато са изложени на всевъзможни заплахи и опасности, застражаващи живота им. И ако се замислим, всичко това се основава на една повтаряща история, която се случва във всяка една отделна пчелна килийка… същата тази килийка, която умножена по много пъти, изгражда структура, която ние познаваме като пита. Пчелната пита е сцена на много красиви събития. В днешната статия ще се опитам да надигна завесата и да ви разкрия някои от тях.
Кое според вас е най-известното приложение на пчелната пита и в частност пчелния восък? Кое?
Разбира се, съхраняването на меда. Сещате се за мед в пита, нали? Може би и обичате да си похапвате? 🙂
Пчелите и медът вървят ръка за ръка, а огромен брой пчелни килийки играят ролята на складове, в които пчелите трупат запасите си от мед.
Но има една друга, съществена съществена за пчелите цел, за която те използват пчелната пита, а именно – отглеждането на пило. Във всяка една килийка, мъничък живот се отлага под формата на яйце, развива се в рамките на точно определен период от време, и в крайна сметка води до появата на пчела, готова да помогне за кошера.
Създаването на пчелната пита. Защо не кръгли, а шестоъгълни килийки?
Повторено толкова много пъти във всеки кошер, създаването на една килийка от пчелен восък е само малка част от структурата, върху която пчелите живеят живота си. Като пчелар, аз се радвам на красотата на пчелната пита, често пъти я прилепям към лицето си и поемам дълбоко дъх изпълнен с ухания на восък и мед. Особено много ме изумява факта, как може да съхранява толкова много мед в една пита! Как са го направили? Тайната се крие във формата на килийката, която е толкова ценна и предлага толкова много ползи за пчелите?
Всяка килийка образува емблематичната шестоъгълна форма, която всички познаваме.
Неслучайно използването на свързана поредица от килийки се използва толкова често в бизнеса днес, както по отношение на физическия състав на продуктите, които използваме, така и като основен елемент в много рекламни лога. Моята асоциация за пчелната килийка е за стабилност, за сила, които при всички случаи са положителни характеристики. Може би и затова толкова много фирми ги използват и искат да предадат някакво послание, макар да имам съмнения за повечето от тях, че се правят чисто и просто с комерсиална цел. Ениуей.
Няколко неоспорими факти за восъчната килийка:
Сила: Знаем, че математиците и дизайнерите са любопитни за относителната здравина на триизмерните структури от векове. Оказва се, че шестоъгълникът е една от най-силните и твърди форми, които могат да бъдат конструирани.
Ефективност на пространството: Не всички форми могат да бъдат прилепени една до друга, без да имаме скъпи пропуски. Вземете лист хартия и пробвайте. Нарисувайте много кръгове един до друг. Очевидно остава много незапълнено пространство между тях, нали? Няма как.
Макар и да не е уникална, шестоъгълната форма на килийката означава, че питата може да бъде удължена във всяка посока, без никакви пропуски, което пък от своя страна води до високо ефективно използване на пространството.
Ефективност на усилията: Направата на восъчна пита е много скъп процес за нашите пчели. За дадена единица суровина /восък/, шестоъгълната килийка осигурява най-голяма полезност.
Пчелен восък – материала от който са направени килийките.
И така, ефективността на килийките е доказано най-добрата, но какво да кажем за материала от който са направени?
Разбира се, говорим за пчелния восък. И тук има очарователна история, която искам да разкажа.
Пчелният восък е красиво и гъвкаво вещество. Като химичен състав, това е опияняваща смес от мастни киселини и дълговерижни алкохоли. Физическите характеристики са подходящи за много приложения в ежедневието на нас – хората, Той е незаменима съставка в производството на най-ценните свещи, естествен материал с многобройни приложения в изкуството и занаятите, съставна част на редица фармацевтични продукти и преди всичко един от производствените ресурси, ако не и най-важният за пчеларя. В днешни дни собственият “затворен восъчен цикъл” е задължителен за биопчеларя и желателен за конвенционалния пчелар. Даааа, производството на най-ценните свещи – ароматните свещи с пчелен восък на GHoney.
За пчелите, восъкът е основата на техния дом. Пчелите работнички имат осем жлези, които създават люспи от восък. Най-просто казано, те ги събират и извайват в килийки. И тук ще ви кажа нещо много интересно: Тези килийки са създадени с лек „наклон“ нагоре. Идеята е да задържат меда и пилото от изтичане, преди килийката да бъде запечатана. Степента на този наклон може да варира, но обикновено е между 10 и 15 градуса. Като пчелар, аз задължително имам предвид това, когато проверявам кошерите си. Ако по някаква причина се налага да изчеткам пчелите от някоя пита, използвам четката с движение нагоре, а не както е по-удобно и повечето правят – надолу. По този начин намалявам риска от увреждане на крачетата на пчелите, тъй като четката нагоре, върви така да се каже по посоката на бръснача, а не срещу него.
Яйца, яйца и още яйца
След като разгледахме как се образуват килийките, нека насочим вниманието си към едно от най-важните приложения, за което те се използват от пчелите, а именно за отглеждане на пило. Ще преминем през процеса, от момента на снасянето на яйце до излизането на възрастна пчела от килийката.
Представете си майката, докато тя се движи по питите в кошера. Да приемем, че сме в средата на лятото, и тя снася яйца с много бързи темпове. Това може да означава 2000 или повече яйца на ден. Майката е почти постоянно забързана в търсене на празни килийки, в които да снесе яйца. Няма да се спирам в подробности относно репродуктивните фактори, но само като обобщение ще спомена, че когато преминава през всяка килийка, в която реши да снася, майката взима решение относно евентуалния пол на яйцето. Ако снесе яйце и просто продължи без да го оплоди, това яйце е предопределено да бъде търтей. Ако тя оплоди яйцето, то ще се развие в пчела-работничка или евентуално в нова майка. Интересно, нали?
Queen BEE има истинска дисциплина за това как и къде снася яйца. Може би сега повечето от вас ще реагират, като разберат следващото, което ще напиша, а именно, че работничките също могат да снасят яйца. Да, това е така! Но те винаги са неоплодени. Спомняте ли си единствения “брачен” полет на майката, когато стотици търтеи тръгват след нея, и най-силните от тях оставят члена си, изпразвайки количество семенна течност, с която тя по-късно има възможност да опложда яйцата, които снася? Да види и различи яйца, снесени от работнички, представлява ценна улика за всеки опитен пчелар. Как разбира кои яйца са от майката и кои от работничките ли? Добреееее… а уж нямаше да се спирам в детайли 🙂
Майката снася по едно единствено яйце в килийка, а работничките обикновено снасят по няколко, и това е абсолютен знак.
И още – майката има по-дълго тяло от работничките, което означава, че “вкарвайки дупето си”, може да стигне дълбоко в килийката, за да снесе яйцето в центъра на дъното. За сравнение, работничките нямат такъв обхват и снасят яйцата, долепени към стената на килийката.
Ефективната и продуктивна царица ще остави единици празни килийки по питата, което ще доведе до красив и последователен модел на пило. Работничките са далеч по-недисциплинирани, и резултатът обикновено е с очевидна разлика.
Може би по-горе положението стана за 18+ с червена точка, но…как да се изкажа по-леко, за да ме разберете? 🙂
Добре, ще ви разкажа още малко за яйцата…
Яйцата са малки! Средният размер на яйцето е около 1,5 mm в дължина и 0,35 mm широчина. Това не е лесно да се види, особено от пчелари, които имат проблеми със зрението. Но е важно! Много, много важно при повечето прегледи, които извършваме през годината. В случай, че искате да претеглите едно яйце, ще ви трябва доста точна везна, тъй като то тежи около 0,15 mg!
Яйцето е малко по-широко в единия край, където ще расте главичката на пчелата. Когато го снася, майката ще прикрепи другия, по-тесен край на яйцето, към дъното на килийката. Около три дни след снасянето на яйцето, то ще се промени в ларва. Това е фазата, през която ще постигне по-голямата част от растежа си, нараствайки до около 1500 пъти от първоначалния си размер. Първите дни от стадия на ларвата са все още в отворена килийка. Работничките ще хранят всяка ларва стотици пъти на ден. Те правят това, като депонират храна в килийката, вместо директно да хранят ларвата. Въпреки, че това е добро време през което работничките се грижат за ларвата, това също е възможност за онова чудовище Вароа да влезе в килийката, преди да бъде запечатана с восъчно капаче. Да, в крайна сметка килийката се запечатва. Времето, необходимо за това варира. Килийките, предназначени за нова майка се запечатват след около седем дни. Килийките на работнички се запечатват на около деветия ден, а килийките на търтея – около десетия.
Когато ларвата е в безопасност в нейната килийка /да предположим, че до нея няма вароа!/, тя ще започне процеса на израстване в какавида. Това включва създаване на пашкулче в килийката. Тъй като какавидата започва да се формира, ще станат очевидни все по-голям брой разпознаваеми пчелоподобни характеристики, като нейните очи, крилца и т.н. Когато дойде времето, възрастната пчела ще излезе от килийката. Освен че е голямо събитие за пчелата, това е и нещо, което предизвиква усмивките у мен като пчелар, когато по време на преглед забележа да се образува малка пукнатинка по восъчното капаче, от която пчелата скоро ще се появи. Вижте следващото видео…
Цялата история
Вижте визуалната история за отглеждането на яйце, през ларва, какавида, и накрая до възрастна пчела, всичко уловено и пресъздадено в една изключителна минута от магьосниците в National Geographic. Обърнете внимание в клипа и на появата на посетител, който не е добре дошъл. Около 30-тата секунда. Именно това е Вароа.
В обобщение, пчелния восък е скъп строителен материал за пчелите. Като такъв, за тях има изключителен смисъл да почистят и полират перфектно килийката, от която е излязла новата пчела, и след това да я използват повторно. Те често преместват малки парченца восък до различни зони в кошера, изграждайки си по този начин запас, който при нужда да използват повторно.
Беше ли ви интересно? 🙂
Препоръчвам ви да пробвате нашата ароматна свещ, ръчно изработена от най-чистия пчелен восък от пчелините на GHoney.
Можете да я откриете и поръчате, кликвайки ТУК! Стилна е, и ухае прекрасно!
Очаквайте скоро статия за това, защо пчелният восък е най-добър за направата на свещи, и с какво превъзхожда соята, палмовото масло, а да не говорим за парафина… Последния въобще не би следвало да пее в хора!
П.С. Заглавната снимка на статията направих през 2020г., по време на медосбор на “Пчелин 2”. Слънцето вече залязваше, когато вдигайки поредната пита, видях този шедьовър и го заснех с телефона си…
BEE Positive,
G
Повечето от събитията, които се случват в пчелния кошер, са скрити от погледа ни. Едно обаче е сигурно: Те оформят чудотворния живот на нашите малки жужащи приятели – медоносните пчели, и чрез чудото на цялата колония ни разкриват една очарователна страна на природата.
Здравейте, приятели!
Десетки хиляди пчели си сътрудничат за растежа и оцеляването на пчелното семейство. Те имат забележителна устойчивост във времето, и още повече днес, когато са изложени на всевъзможни заплахи и опасности, застражаващи живота им. И ако се замислим, всичко това се основава на една повтаряща история, която се случва във всяка една отделна пчелна килийка… същата тази килийка, която умножена по много пъти, изгражда структура, която ние познаваме като пита. Пчелната пита е сцена на много красиви събития. В днешната статия ще се опитам да надигна завесата и да ви разкрия някои от тях.
Кое според вас е най-известното приложение на пчелната пита и в частност пчелния восък? Кое?
Разбира се, съхраняването на меда. Сещате се за мед в пита, нали? Може би и обичате да си похапвате? 🙂
Пчелите и медът вървят ръка за ръка, а огромен брой пчелни килийки играят ролята на складове, в които пчелите трупат запасите си от мед.
Но има една друга, съществена съществена за пчелите цел, за която те използват пчелната пита, а именно – отглеждането на пило. Във всяка една килийка, мъничък живот се отлага под формата на яйце, развива се в рамките на точно определен период от време, и в крайна сметка води до появата на пчела, готова да помогне за кошера.
Създаването на пчелната пита. Защо не кръгли, а шестоъгълни килийки?
Повторено толкова много пъти във всеки кошер, създаването на една пчелна килийка е само малка част от структурата, върху която пчелите живеят живота си. Като пчелар, аз се радвам на красотата на пчелната пита, често пъти я прилепям към лицето си и поемам дълбоко дъх изпълнен с ухания на восък и мед. Особено много ме изумява факта, как може да съхранява толкова много мед в една пита! Как са го направили? Тайната се крие във формата на килийката, която е толкова ценна и предлага толкова много ползи за пчелите?
Всяка килийка образува емблематичната шестоъгълна форма, която всички познаваме.
Неслучайно използването на свързана поредица от килийки се използва толкова често в бизнеса днес, както по отношение на физическия състав на продуктите, които използваме, така и като основен елемент в много рекламни лога. Моята асоциация за пчелната килийка е за стабилност, за сила, които при всички случаи са положителни характеристики. Може би и затова толкова много фирми ги използват и искат да предадат някакво послание, макар да имам съмнения за повечето от тях, че се правят чисто и просто с комерсиална цел. Ениуей.
Няколко неоспорими факти за восъчната килийка:
Сила: Знаем, че математиците и дизайнерите са любопитни за относителната здравина на триизмерните структури от векове. Оказва се, че шестоъгълникът е една от най-силните и твърди форми, които могат да бъдат конструирани.
Ефективност на пространството: Не всички форми могат да бъдат прилепени една до друга, без да имаме скъпи пропуски. Вземете лист хартия и пробвайте. Нарисувайте много кръгове един до друг. Очевидно остава много незапълнено пространство между тях, нали? Няма как.
Макар и да не е уникална, шестоъгълната форма на килийката означава, че питата може да бъде удължена във всяка посока, без никакви пропуски, което пък от своя страна води до високо ефективно използване на пространството.
Ефективност на усилията: Направата на восъчна пита е много скъп процес за нашите пчели. За дадена единица суровина /восък/, шестоъгълната килийка осигурява най-голяма полезност.
Пчелен восък – материала от който са направени килийките.
И така, ефективността на килийките е доказано най-добрата, но какво да кажем за материала от който са направени?
Разбира се, говорим за пчелния восък. И тук има очарователна история, която искам да разкажа.
Пчелният восък е красиво и гъвкаво вещество. Като химичен състав, това е опияняваща смес от мастни киселини и дълговерижни алкохоли. Физическите характеристики са подходящи за много приложения в ежедневието на нас – хората, Той е незаменима съставка в производството на най-ценните свещи, естествен материал с многобройни приложения в изкуството и занаятите, съставна част на редица фармацевтични продукти и преди всичко един от производствените ресурси, ако не и най-важният за пчеларя. В днешни дни собственият “затворен восъчен цикъл” е задължителен за биопчеларя и желателен за конвенционалния пчелар. Даааа, производството на най-ценните свещи – ароматните свещи с пчелен восък на GHoney.
За пчелите, восъкът е основата на техния дом. Пчелите работнички имат осем жлези, които създават люспи от восък. Най-просто казано, те ги събират и извайват в килийки. И тук ще ви кажа нещо много интересно: Тези килийки са създадени с лек „наклон“ нагоре. Идеята е да задържат меда и пилото от изтичане, преди килийката да бъде запечатана. Степента на този наклон може да варира, но обикновено е между 10 и 15 градуса. Като пчелар, аз задължително имам предвид това, когато проверявам кошерите си. Ако по някаква причина се налага да изчеткам пчелите от някоя пита, използвам четката с движение нагоре, а не както е по-удобно и повечето правят – надолу. По този начин намалявам риска от увреждане на крачетата на пчелите, тъй като четката нагоре, върви така да се каже по посоката на бръснача, а не срещу него.
Яйца, яйца и още яйца
След като разгледахме как се образуват килийките, нека насочим вниманието си към едно от най-важните приложения, за което те се използват от пчелите, а именно за отглеждане на пило. Ще преминем през процеса, от момента на снасянето на яйце до излизането на възрастна пчела от килийката.
Представете си майката, докато тя се движи по питите в кошера. Да приемем, че сме в средата на лятото, и тя снася яйца с много бързи темпове. Това може да означава 2000 или повече яйца на ден. Майката е почти постоянно забързана в търсене на празни килийки, в които да снесе яйца. Няма да се спирам в подробности относно репродуктивните фактори, но само като обобщение ще спомена, че когато преминава през всяка килийка, в която реши да снася, майката взима решение относно евентуалния пол на яйцето. Ако снесе яйце и просто продължи без да го оплоди, това яйце е предопределено да бъде търтей. Ако тя оплоди яйцето, то ще се развие в пчела-работничка или евентуално в нова майка. Интересно, нали?
Queen BEE има истинска дисциплина за това как и къде снася яйца. Може би сега повечето от вас ще реагират, като разберат следващото, което ще напиша, а именно, че работничките също могат да снасят яйца. Да, това е така! Но те винаги са неоплодени. Спомняте ли си единствения “брачен” полет на майката, когато стотици търтеи тръгват след нея, и най-силните от тях оставят члена си, изпразвайки количество семенна течност, с която тя по-късно има възможност да опложда яйцата, които снася? Да види и различи яйца, снесени от работнички, представлява ценна улика за всеки опитен пчелар. Как разбира кои яйца са от майката и кои от работничките ли? Добреееее… а уж нямаше да се спирам в детайли 🙂
Майката снася по едно единствено яйце в килийка, а работничките обикновено снасят по няколко, и това е абсолютен знак.
И още – майката има по-дълго тяло от работничките, което означава, че “вкарвайки дупето си”, може да стигне дълбоко в килийката, за да снесе яйцето в центъра на дъното. За сравнение, работничките нямат такъв обхват и снасят яйцата, долепени към стената на килийката.
Ефективната и продуктивна царица ще остави единици празни килийки по питата, което ще доведе до красив и последователен модел на пило. Работничките са далеч по-недисциплинирани, и резултатът обикновено е с очевидна разлика.
Може би по-горе положението стана за 18+ с червена точка, но…как да се изкажа по-леко, за да ме разберете? 🙂
Добре, ще ви разкажа още малко за яйцата…
Яйцата са малки! Средният размер на яйцето е около 1,5 mm в дължина и 0,35 mm широчина. Това не е лесно да се види, особено от пчелари, които имат проблеми със зрението. Но е важно! Много, много важно при повечето прегледи, които извършваме през годината. В случай, че искате да претеглите едно яйце, ще ви трябва доста точна везна, тъй като то тежи около 0,15 mg!
Яйцето е малко по-широко в единия край, където ще расте главичката на пчелата. Когато го снася, майката ще прикрепи другия, по-тесен край на яйцето, към дъното на килийката. Около три дни след снасянето на яйцето, то ще се промени в ларва. Това е фазата, през която ще постигне по-голямата част от растежа си, нараствайки до около 1500 пъти от първоначалния си размер. Първите дни от стадия на ларвата са все още в отворена килийка. Работничките ще хранят всяка ларва стотици пъти на ден. Те правят това, като депонират храна в килийката, вместо директно да хранят ларвата. Въпреки, че това е добро време през което работничките се грижат за ларвата, това също е възможност за онова чудовище Вароа да влезе в килийката, преди да бъде запечатана с восъчно капаче. Да, в крайна сметка килийката се запечатва. Времето, необходимо за това варира. Килийките, предназначени за нова майка се запечатват след около седем дни. Килийките на работнички се запечатват на около деветия ден, а килийките на търтея – около десетия.
Когато ларвата е в безопасност в нейната килийка /да предположим, че до нея няма вароа!/, тя ще започне процеса на израстване в какавида. Това включва създаване на пашкулче в килийката. Тъй като какавидата започва да се формира, ще станат очевидни все по-голям брой разпознаваеми пчелоподобни характеристики, като нейните очи, крилца и т.н. Когато дойде времето, възрастната пчела ще излезе от килийката. Освен че е голямо събитие за пчелата, това е и нещо, което предизвиква усмивките у мен като пчелар, когато по време на преглед забележа да се образува малка пукнатинка по восъчното капаче, от която пчелата скоро ще се появи. Вижте следващото видео…
Цялата история
Вижте визуалната история за отглеждането на яйце, през ларва, какавида, и накрая до възрастна пчела, всичко уловено и пресъздадено в една изключителна минута от магьосниците в National Geographic. Обърнете внимание в клипа и на появата на посетител, който не е добре дошъл. Около 30-тата секунда. Именно това е Вароа.
В обобщение, пчелния восък е скъп строителен материал за пчелите. Като такъв, за тях има изключителен смисъл да почистят и полират перфектно килийката, от която е излязла новата пчела, и след това да я използват повторно. Те често преместват малки парченца восък до различни зони в кошера, изграждайки си по този начин запас, който при нужда да използват повторно.
Беше ли ви интересно? 🙂
Препоръчвам ви да пробвате нашата ароматна свещ, ръчно изработена от най-чистия пчелен восък от пчелините на GHoney.
Можете да я откриете и поръчате, кликвайки ТУК! Стилна е, и ухае прекрасно!
Очаквайте скоро статия за това, защо пчелният восък е най-добър за направата на свещи, и с какво превъзхожда соята, палмовото масло, а да не говорим за парафина… Последния въобще не би следвало да пее в хора!
П.С. Заглавната снимка на статията направих през 2020г., по време на медосбор на “Пчелин 2”. Слънцето вече залязваше, когато вдигайки поредната пита, видях този шедьовър и го заснех с телефона си…
BEE Positive,
G
Супер интересна информация,почти всичко беше ново за мен….какъв необятен свят имат тези пчелички 🙂 Благодаря!