Здравейте. Аз съм Галин Рачев от GHoney – бранд за натурални суперхрани и козметика с пчелни продукти. Както повечето колеги пчелари, и аз реагирам тревожно всеки път, когато чуя нещо за “Вароа”. В заглавието ги нарекох чудовища, макар и с размери около 1мм при възрастния индивид. Общо взето, това са мънички, червеникаво-кафеви външни паразити, приличащи на паячета …наричаме ги галено кърлежи. Леко по-сплескани са, което пък им позволява да се поберат между коремните сегменти на пчелите, под крилата, гръдния кош, и въобще ..май навсякъде. Имат 8 крака …, гадинки, които нападат медоносните пчели и пият кръвта им. Акарите нападат също и пчелното пило. Какво се случва ли? Хъх. Вижте картинката, след това ще обясня …
Това са пчелните килийки …част от произволна пчелна пита? Виждате как в първата килийка, пчелата-майка снася яйце, което представлява тънка пръчица с големина около 1,5мм, леко извито в единия си край …там където в последствие ще се образува коремчето на пчелата. Когато майката снася яйцето, то влиза в контакт с лепливо вещество, отделяно от самата нея, и така се прилепва за дъното на килийката. Както знаем, яйцето преминава през няколко стадия, докато се оформи пчеличка /спомняте ли си ги? – предкакавида, какавида, до възрастно насекомо/. За да се случи това, пчелите започват да доставят и хранят яйцата. Това се случва на третия ден от снасянето. Яйца оставени без храна загиват. И докато пчелите захранват яйцата /от които по-късно ще се случат нови сестри-работнички/, нашия главен герой – mr.Varoa, и по-специално женския му представител, влиза при ларвичката точно един ден преди пчелите да запечатат килийката с восъчно капаче. И тъй като пчелите запечатват килийките между осмия и деветия ден от снасянето на яйцата, а на 21-вия се излюпва новата пчела, през това време паразита вече е снесъл яйца, станали са няколко паразита, прилепили са се по тялото на пчелата, и чрез излюпването и, те достигат до сърцето на кошера, където пък влизат в други килийки с яйца, множат се, пак излизат с новите пчели и …
Ужасно е! 🙁
Акарите се размножават и се разпостраняват по семействата чрез пчелите работнички и дроновете /търтеите :)/. Вижте клипчето …много добра анимация …
Ранното откриване на ниски нива на заразяване с кърлежи е от съществена важност за успешното справяне с тях. Ако си направим груба равносметка, става ясно, че ако през м.март в кошера се намират 100 акара, в началото на април те вече ще са 200. В края на април – 400, началото на юни ще са 1000, и ако не сме ги хванали и третирали семейството по някакъв начин, каквото и да предприемем нататък, това семейство най-вероятно ще бъде загубено. Сигурно сте любопитни и как става това третиране и борба с вредителите “Вароа”. Ще ви споделя …
Става по различен начин. Някои използват различни препарати, с които обливат пчелите директно чрез впръскване, други затварят кошерите и започват да вкарват пушек с лекарство през малки отвори, докато буквално целия кошер с пчели се напълни и стане на …/всъщност не знам на какво става отвътре, но е гадно. пчелите бучат като за последно 🙁 / Трети, използват тънки, дървени лентички /подобни на шпакли/, които са напоени с даден препарат. Тук вече избора е изцяло на пчеларя какъв точно да е той… дали скъп препарат на растителна основа, дали друг, дали някаква киселина. Лентичките се поставят вътре в кошера, и какво се случва с тях? Как точно те работят? Тук вече знам, защото това е и моят избор /ако, и когато се наложи…/.
Съществуват два начина, по които пчелите се отърват от външни тела, навлезли в кошера по някакъв начин. Те или хващат и изнасят извън кошера “нещото” /напр. някаква тревичка, паднало листо …/, или ако е по-голямо и не могат да се справят с него, директно го балсамират. Да! Например някое мишле, влезнало по някакъв начин през изгнил кошер, дупка, или ..някак си. Понеже е голямо, пчелите го покриват с прополис и восък и така си имаме мишле-мумия, което е вътре в кошера, но няма достъп до кислород, не се развива, не гние, не заразява кошера с гадости и по този начин всъщност пчелите спасяват семейството от развиване на болести.
Та …лентичките, напоени с препарат са един вид чуждо тяло, което няма място вътре в семейството. Лекарството действа по всички пчели, тъй като те всячески се опитват да се освободят от лентичките и препарата, освобождаващ се във въздуха вътре в кошера. И когато чрез вентилиране с крила, пчелите се опитват да изкарат препарата навън, те всъщност го разпръскват навсякъде, той достига до гадния “Вароа”, и би следвало, ако всичко е наред, за няколко дни кърлежите да са нападали по дъното на кошера като капали круши. Или ако това дъно е отворено /мрежесто/, още по-добре …труповете падат направо по тревата.
Всичко това се случва или рано напролет, когато пчелите започват да отглеждат пило, или късно лято, когато последния медосбор е приключил, но майката все още снася яйца. И все пак, добре е да не се налага да се третира с нищо. Лично аз не забелязах кърлежи по моите пчели по време на прегледите това лято и при зазимяването им, но …както казват в едно предаване – “Никога не е късно за ново начало”.
Пази боже!
Много поучително за млад пчелар като мен. БЛАГОДАРЯ.